zero waste NEM újévi fogadalom – útmutató kezdőknek

Az, hogy belevágsz a háztartásod zöldítésébe és elindulsz a zero waste életmód útján ne az újévi fogadalmad legyen! Hogy miért? Mert a legtöbb csupán 1-2 hétig tart, utána elvész a lelkesedés. De akkor mi a tökéletes időzítés hozzá? Hát pont ez a perc, amikor ezt a zero waste útmutató kezdőknek cikket olvasod!

Mi a motivációd?

Gondold végig, hogy miért is szeretnél változtatni az életmódodon! Számos dolog kiválthatja belőled azt az érzést, hogy neked most valamit máshogy kell csinálnod. Lehet ez egy könyv, a barátok véleménye, egy dokumentumfilm, a mindennapi hírek a környezetünk változásáról, a spórolás, vagy egyszerűen csak egy felismerés, hogy nem jó ez így, ahogy van.

Mi például úgy kezdtünk bele ebbe az egész környezetbarát, zero waste, Poppy Pods dologba, hogy egyszer csak felismertük, hogy mindketten hülyét kapunk a rengeteg hulladéktól, amik körülvesznek minket. Mi ugye testvérek vagyunk és jelenleg egy háztartásban is élünk, úgyhogy ugyanazok a dolgok vannak körülöttünk. Na ezeket a dolgokat kezdtünk el sorra venni, hogy mi az, amit mindenképp ki kéne iktatni és vajon mit lehetne helyette használni. Természetesen befolyásoltak minket a szörnyű hírek, amik az élővilág pusztulásáról érkeztek, azok a környezeti változások, amiket mi magunk is észleltünk. Így elhatároztuk, hogy változtatunk. 

Apró lépések

A zero waste életmód kialakítása nem megy egyik percről a másikra. A legnehezebb talán az benne, hogy a régi, megszokott dolgokon kell változtatnod. És igazából ez a kulcsa az egésznek. A megszokás. Mindenki szereti a jól bevált termékeket, megoldásokat, folyamatokat, hiszen gördülékenyebb lesz tőle az életünk, de pont ezért ezeket a legnehezebb lecserélni. Nehéz, de nem lehetetlen…főleg, ha nem egyszerre szeretnéd megváltani a világot. És amit mindig tarts észben, nem lehet mindig tökéletesen csinálni, néha sajnos be fognak csúszni hibák.

Tervezés

Mielőtt őrülten belekezdenél a zöldítésbe, tervezd meg, hogy nagyjából milyen lépések mentén fogsz elindulni. Határozd meg, hogy mit szeretnél másképp csinálni, mik azok a dolgok, amiket elsőként szeretnél a háztartásodból száműzni, és azok helyett milyen alternatívák állnak a rendelkezésedre. A legjobb módja, ha listát írsz a terveidről, céljaidról, hiszen, ha esetleg kicsit elvesznél, csak rá kell nézned és pontosan tudni fogod, hogy mi is a következő lépés. Illetve motivációnak sem utolsó…

poppy-pods-zero-waste-utmutato-kezdoknek

Segítségképpen összeállítottunk neked egy listát (zero waste útmutató kezdőknek), ami kiindulásnak tökéletes lehet. Ezen nyugodtan változtass, vegyél el belőle, tegyél hozzá, pipáld ki azt, ami már megvan!

1. Szelektív hulladékgyűjtés

Kezdő lépésnek talán ez a legtökéletesebb. Pár új szemetes, és egy kis odafigyelés kell csak hozzá. Amiket külön kell gyűjtened: szerves hulladék, papír, üveg, műanyag és fém. A szerves hulladékon kívül a többit mind bedobhatod a nagy szelektív hulladékgyűjtő konténerekbe. Ezek használati rendje azonban sokszor városonként változik, ezért érdemes mindig utána olvasni, hogy például a papír tejesdobozt hova dobhatod. Ezeken kívül külön-külön kell gyűjtened (viszont a színes kukákba nem dobhatod) a fénycsöveket, elemeket, ruhákat, elektronikai hulladékokat. Ezeket a helyi hulladékudvarban tudod elhelyezni, vagy eladományozhatod mondjuk a régi (de még jó állapotú!) cuccaidat.

2. Komposztálás

A komposztálás sem űrtechnológia, csak némi információ gyűjtés, tájékozódás és egy komposztáló kell hozzá. A komposztálás lényege (nagyon-nagyon röviden), hogy a szerves hulladékok lebomlanak és humusz keletkezik belőlük, ami remek tápanyag lehet a növényeknek. Nem csak azok tudnak komposztálni, akik kertes házban élnek, hiszen akár egy kis erkélyen, vagy speciális komposztálókkal akár a lakásban is meg lehet oldani. A komposztálás alapjairól egy tök jó cikket olvashatsz a Humusz Szövetség oldalán.

3. Sminklemosó vattakorong

Az első dolog, amit mi lecseréltünk, az a sminklemosó vattakorong volt. Kezdetben régi törölközőket nyirbáltunk szét és abból készítettünk magunknak korongokat. Ebből született meg aztán a mosható vattakorong termékünk, ami azóta is az egyik nagy kedvencünk. Azzal, hogy mosható verziót használunk, évente kb. 2000 db vattakorong-hulladéktól mentjük meg a környezetet. Könnyű átszokni a használatára, nem igényel hatalmas anyagi befektetést, de tuti sokkal jobban fogod érezni magad, ha az esti arcápolás után nem dobsz ki semmit a szemétbe!

4. Nejlon zacskó

Nálunk ez volt a második dolog, ami helyett hulladékmentes alternatívát kezdtünk használni. Webshopunkban meg is találhatod bevásárlózsákjainkat zöldséghez, gyümölcshöz, illetve pékáruhoz is. Állíts össze magadnak egy bevásárló szettet, amit mindig magaddal viszel, ha a piacra, vagy a szupermarketbe indulsz! Legyen legalább egy nagy bevásárló táska és 3-4 hálós bevásárlózsák. 

Őszinték leszünk, néha, ha tényleg nincs más lehetőség, mi is hazahozunk egy-egy nejlon zacskót, de akkor mindig mérgelődünk a boltban, hogy „nem hiszem el, hogy nem tudnak kirakni egy rohadt papírzacskót” és utána mindig baromi rosszul érezzük magunkat. Hát van ilyen…nem mindig megy tökéletesen. De mentségünkre szóljon volt már, hogy azért nem vettünk meg valamilyen gyümölcsöt, mert nem volt nálunk bevásárlózsák.

5. Vásárolj kevesebbet

Tuti te is sok olyan dolgot vettél már, legyen akár használati tárgy, vagy ruha, amit azóta elő sem vettél a szekrényből. Na a jövőben ezeket kell inkább az üzletben hagynod. Ehhez szükség van egy kis tudatosságra és jó sok akaraterőre…főleg, ha ruháról, vagy lakásdekorról van szó. Azon túl, hogy a környezetnek is jót teszel ezzel, hiszen a vásárlás és a fogyasztás mérséklése a fenntarthatóság egyik alapja, nyilván pénzt is spórolhatsz magadnak.

6. Vásárolj okosan

Természetesen nincs olyan, hogy nem veszel semmit. De ha vásárolsz, legyél körültekintő, vásárolj használtat, vagy keress környezetbarát alternatívát. Mi például imádjuk a turikat. Azon túl, hogy sokszor nevetséges áron lehet beszerezni különleges, jó minőségű darabokat, valahogy jó érzés kifogni egy-egy kincset. Ha nem ódzkodsz a használt dolgoktól érdemes néha benézni a second hand üzletekbe, vagy az ismerősöknél körbe kérdezni, mielőtt valamire beruházol. 

Ha mindenképp újonnan szeretnéd beszerezni a dolgokat, próbáld meg a műanyagokat kerülni. Például a gyerekjátékok esetében. Fantasztikus fa játékokat lehet kapni, amik időtállók, strapabírók. A ruhák esetében kerüld a poliésztert, válaszd inkább a pamutból készült darabokat.

7. Tusfürdő, sampon

Azon túl, hogy a tusfürdők és a samponok flakonja műanyag, sok esetben tartalmazhatnak olyan anyagokat, amik irritálják a bőrt, allergiát válthatnak ki. Ezeket lecserélheted szappanra, ami a tusfürdő esetében talán egyszerűbb, hiszen sokszor elég csak az, hogy megtaláld, melyik passzol a bőrödhöz és melyik a tökéletes illatú szappan, amit szívesen használsz. A sampon téma egy kicsit nehezebb, ezzel mi is hadilábon állunk, mert eddig egyik alternatíva sem vált be igazán. Erről a témáról két korábbi videóban Cynthia bővebben is mesél: Műanyagmentes sampon, Szappan.

8. Mosogatás, takarítás

A műanyag szivacs helyett luffa szivacsot, vagy szuper mosogatókeféket szerezhetsz be, amelyek fából és növényi rostokból készültek. A mosogatószer helyett például a Marseille szappan tökéletes megoldás lehet. Ezeket mind megtalálod az Ecomind oldalán.

9. Saját vizespalack

Rengeteg műanyaghulladéktól meg tudod kímélni a Földet, ha saját palackot használsz a PET palackok helyett. Szerencsére nálunk az ország legtöbb részén nagyon jó minőségű a csapvíz, így teljesen felesleges palackozott ásványvizet vásárolni. Mi már évek óta dupla falú fém palackot használunk, amiben nyáron is hideg marad a víz, de a meleget is szuperül tartja.

10. Felesleges csomagolóanyagok

A papírszalvéta, az alufólia és a folpakk helyett is használhatsz hulladékmentes alternatívákat. Webshopunkban megtalálod a szendvics csomagoló szalvétát, aminek belseje frissen tartó anyag. Másik remek lehetőség pedig a méhviaszos kendő, azt leginkább zöldségek, gyümölcsök csomagolására vagy edények lefedésére ajánljuk.

Azért, hogy segítsünk elindulni a zöldítés útján, összeállítottunk egy kedvezményes csomagot, amiben a listán szereplő termékeinket találod: mingo vattakocka, bevásárlózsák szett, trópusi leveles szendvics csomagoló szalvéta.

Te mivel egészítenéd ki a ” zero waste útmutató kezdőknek” listánkat, vagy mi az, amit már ki is pipálhatsz róla?

Kíváncsi vagy a további bejegyzésekre is, illetve érdekelnek a zero waste élettel kapcsolatos tartalmak? Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy mindig értesülj a legújabb cikkekről, és újdonságokról! Nyereményjátékokért, és extra tartalmakért pedig kövess minket Instagramon!

Hírlevél feliratkozás

*

Az Adatkezelési Tájékoztatót megértettem és hozzájárulok, hogy a Poppy Pods Brand az általam megadott e-mail címemre – hozzájárulásom visszavonásig – hírlevelet küldjön, az adataimat kezelje és kapcsolatba lépjen velem marketing célú megkeresésekkel.

A jövőben bármikor leiratkozhatsz hírlevelünkről, ha rákattintasz a leiratkozás linkre a tőlünk kapott e-mailekben, vagy lépj kapcsolatba velünk a hello@poppypods.hu email címen!

További bejegyzések